32 Bit Bilgisayara Neden 3 GB RAM'den Fazlası Takılmaz ~ AyQo Blog
  • Ücretsiz Mobil Chat ScriptiÜcretsiz chat sitesi açabileceğiniz bir script yazmak istedim.
  • LOL İtibar Puanı KasmaDünyanın en çok oynanan ve takip edilen oyunu LOL konusunda söylemek istediğim birkaç şey var.
  • Online Anti-Virüs Tarama ve Koruma SiteleriFirmalar arası rekabet sonucu ortaya çıkan çevrim içi veya Online tarama sisteminizi korumaya yardımcı olabilecek düzeyde.
  • Çoklu Skype Açma Programsız (Resimli Anlatım)Windows live'dan kalan bir alışkanlıktır Messanger'de çoklu oturum açmak.
  • PHP Youtube Bot YapımıPHP ile Youtube'dan video bilgilerini çekme işlemini çok basit kodlarla anlatacağım.
1 2 3 4 5

22 Kasım 2012

Yazan AyQo
32 bit işlemciler 4 GB RAM'i destekler fakat 4 GB RAM taktığınız da çalışmaz. Bunun sebebi basittir. 32 bit bir işlemci 32 bit uzunluğundaki bayt adreslerini kullanır. 32 bit işlemcinin bayt adresi neredeyse 4 GB uzunluğuna eşittir.

Madem bu eşitlik var neden hala 4 GB kullanamıyorum sorusunun cevabı ekran kartında. Piyasadaki en yüksek ekran kartı 1 GB olduğunu biliyoruz. Ekran kartı RAM'inizi kullandığı gibi işlemciyi de kullanır.

4 GB ve üstü RAM kullanmak ve performans almak istiyorsanız 64 bitlik bir bilgisayara geçin. 64 bitlik bir bilgisayarınız yok ve alacak durumunuz yoksa size PAE(Physical Address Extension) teknolojisinden bahsetmek isterim.

Kısaca PAE 32 bit işlemciyi 64 GB'ye kadar yükselten fiziksel bir adres oluşturuyor. Bu sayede 4 GB RAM'inizden yüksek performans almak mümkün. PAE'nin kötü tarafı sadece server edition bilgisayarlarda kullanılıyor olmasıdır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder