Google'da Etkili Arama Yapma ~ AyQo Blog
  • Ücretsiz Mobil Chat ScriptiÜcretsiz chat sitesi açabileceğiniz bir script yazmak istedim.
  • LOL İtibar Puanı KasmaDünyanın en çok oynanan ve takip edilen oyunu LOL konusunda söylemek istediğim birkaç şey var.
  • Online Anti-Virüs Tarama ve Koruma SiteleriFirmalar arası rekabet sonucu ortaya çıkan çevrim içi veya Online tarama sisteminizi korumaya yardımcı olabilecek düzeyde.
  • Çoklu Skype Açma Programsız (Resimli Anlatım)Windows live'dan kalan bir alışkanlıktır Messanger'de çoklu oturum açmak.
  • PHP Youtube Bot YapımıPHP ile Youtube'dan video bilgilerini çekme işlemini çok basit kodlarla anlatacağım.
1 2 3 4 5

1 Ocak 2014

Yazan AyQo

İnternet dediğimiz şey uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağı. Bu kadar engin bir bilgi kaynağı olmasına rağmen ihtiyacımız olan bilgiye ulaşmamız  pek de basit değil . Bu işi kolaylaştırmak için şanslıyız ki arama motorları var. Arama motoru denilince dünya üzerinde en yaygın kullanılan Google için bu işin en iyisi diyebiliriz.
Google'da arama yapmak dünyanın en kolay işlerinden biri gibi görünse de çoğu zaman tam olarak aradığımız şeyi bulmakta zorluk çekeriz. İşte bu noktada size Google'da daha etkili bir şekilde nasıl arama yapabileceğinizden bahsedelim.


İlk olarak Google sayfasını açıp, oraya ne yazacağınızı dakikalarca düşünmemeniz gerekir. Çoğu zaman aklınıza gelecek ilk kelimeler en doğru kelimelerdir. Bu kelimelerle yapacağınız aramanın sonucu size aradığınız şey veya aradığınız şeyle alakalı şeyler olacaktır. Yapacağınız arama olabildiğince az anahtar kelime kullanarak ancak gerekli sonuçları elde edebilecek kadar kelimeyle yapılmalıdır. Bu yüzden arama işlemini basit tutmak her zaman yararlıdır .

Bir diğer nokta da aradığınız şeyin internet sayfalarında nasıl yazılı olabileceğini düşünmenizdir. Mesela kafanızda oluşan [Manga albümlerini nereden satın alabilirim?] sualinin cevabını Google'da aramak istiyorsunuz . Bu suali kafanızdaki şekliyle aratmaya çalışırsanız aradığınız sonuca ulaşamayabilirsiniz, ancak kafanızdaki bu suali Google'a [Manga albümleri satın al] olarak yansıtırsanız daha kesin sonuçlara ulaşırsınız. Bunun sebebi , basitçe isteğinizdeki anahtar kelimeleri kullanarak (Manga, albüm, satın al) sonuçların en sade ve en kesin şeklini elde etmiş olursunuz.

Arama yapmak istediğiniz kelimelerin bazılarını Google görmezden gelebilir. Bu kelimeler genellikle en çok kullanılan ve yaptığınız aramaya çok fazla anlam katmayacak kelimelerdir. Bunlardan bazıları "the ", "on ", "to" gibi kelimeler, rakamlar ve harflerdir. Google bunları çoğu zaman görmezden gelir veya çok fazla hesaba katmaz.

Google'da arama yapmak bazı tehlikeli sonuçlara da sebep olabilir . Bulmak istediğiniz şeyi arattığınızda, sonuca ulaştığınızı hissedip aslında zararlı veya alakasız sayfalara yönlendirilebilirsiniz. Bunun başlıca sebebi arattığınız sözcüklerin çok genel sözcükler olmasından ötürü zararlı sayfaların bunu etiketleyip adeta kendi sayfalarındaymış gibi göstermesidir. Bu kelimelerin en çok rastlananı  " indir " veya "download" kelimeleridir. Sadece "download" kelimesi Google'da hemen hemen 1 .5 milyar sayfada geçmektedir. Bunun anlamı eğer internetten bir şey indirmek isterseniz aranacak kelimelere sadece "download" kelimesini eklemeniz size çok fazla kazanç sağlamayacak, aksine zararlı veya gereksiz sayfalara yönlenme olasılığınız artacaktır. Bu zararı en aza indirmek için arama sonuçlarında çıkan sayfaların içeriğine göz gezdirerek o sayfanın gerçekten sizin aradığınız sonucu mu içerdiğini yoksa yalnızca aradığınız kelimelerin etiketlenmiş olduğu ancak aradığınız şeyle ilgisi olmayan zararlı sayfalar mı olduğunu ayırt edebilirsiniz.

Şimdi de Google'da daha etkili arama yapabilmek için kullanabileceğiniz bazı önemli özelliklerden bahsedelim:

1.TIRNAK IÇINDE ARAMA:

Google'da arama yaparken herhangi bir kelime grubunu tırnak içine aldığınız zaman Google size o kelimelerin aynı sırada ve değişmemiş halini bulunduran sayfaları gösterecektir. Mesela [Uzay Mühendisliği] kelime grubunu arattığınızda Google size içinde bu 2 kelimenin geçtiği sayfaları dönecektir . Eğer [ "Uzay Mühendisliği"] diye arattığınızda Google size içinde sadece bu kelime grubunun bu şekilde yan yana geçtiği sayfaları dönecektir .

2."-" OPERATÖRÜ:

Google'da kullanabileceğiniz en güzel özelliklerden biri - operatörüdür. Yaptığınız aramanın sonuçlarından istemediğiniz kelime veya kelime gruplarını içeren sonuçları çıkarabilmeniz için kullanılır. Mesela [Fenerbahçe] aramasını yaptığınızda karşınıza genellikle Fenerbahçe futbol takımıyla ilgili sonuçlar gelecektir. Eğer siz Fenerbahçe ile ilgili ancak futbol takımıyla ilgili olmayan sonuçlar istiyorsanız [Fenerbahçe-futbol] aramasını yapmanız gerekir.

3."OR" OPERATÖRÜ:

Google'da arama yaparken iki kelime arasına bıraktığınız boşluk aslında "ve" anlamı taşımaktadır. Yani 1 . kelime ve 2. kelimenin geçtiği sayfaları istiyorum demektir. Bunun yanı sıra Google'da  " veya " anlamı taşıyan OR operatörü de mevcuttur. Mesela [aöf] veya [odtü] aramalarında o kelimelerin geçtiği sayfalar görüntülenecektir. Eğer [aöf OR odtü] olarak arama yaparsanız Google size içinde "aöf" geçen , içinde "odtü" geçen ve içinde hem "aöf" hem de "odtü" geçen sayfaları gösterecektir.

4."*" OPERATÖRÜ:

Google'da bulunan ve tam anlamıyla boşlukları doldurmaya yarayan bir operatördür. Arama yaparken bazı kelimelerin Google tarafından doldurulmasını isterseniz o kelimenin yerine '*' koyarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Mesela [Türkiye * * Meclisi] aramasını yaptığınızda, Google bu iki boşluğu en uygun biçimde doldurmaya çalışacak ve size  " Türkiye Büyük Millet Meclisi" ile ilgili sonuçlar dönecektir .

Tüm bu özellikler ve daha fazlasını kullanabilmek için ise Google'da "Advanced Search" yani gelişmiş arama seçeneği mevcuttur. Gelişmiş aramayı kullanarak operatörlerin yaptığı işleri yapabilirsiniz. Buna ek olarak dil , bölge, dosya biçimleri, tarihler, kelimelerin sayfanın neresinde geçtiği, site içi aramaları gibi seçenekleri kullanarak yapacağınız aramayı yeterli düzeyde özelleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak Google'da arama yapmak her ne kadar basit görünse de tam olarak istediğiniz sonuca ulaşmanız her zaman o kadar basit olmayabilir. "Elma" aramak isterken , kendinizi "Armut" ararken bulabilirsiniz . Bu yüzden bazı noktalara dikkat ederek ve Google'ın bize sunduğu özellikleri kullanarak her zaman daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder