Hürrem Sultanın Biyografisi ~ AyQo Blog
  • Ücretsiz Mobil Chat ScriptiÜcretsiz chat sitesi açabileceğiniz bir script yazmak istedim.
  • LOL İtibar Puanı KasmaDünyanın en çok oynanan ve takip edilen oyunu LOL konusunda söylemek istediğim birkaç şey var.
  • Online Anti-Virüs Tarama ve Koruma SiteleriFirmalar arası rekabet sonucu ortaya çıkan çevrim içi veya Online tarama sisteminizi korumaya yardımcı olabilecek düzeyde.
  • Çoklu Skype Açma Programsız (Resimli Anlatım)Windows live'dan kalan bir alışkanlıktır Messanger'de çoklu oturum açmak.
  • PHP Youtube Bot YapımıPHP ile Youtube'dan video bilgilerini çekme işlemini çok basit kodlarla anlatacağım.
1 2 3 4 5

19 Şubat 2012

Yazan AyQo
Hürrem Sultan veya Hürrem Haseki Sultan (d. 1500 veya 1506 - ö. 1558) gerçek adı: Alexandra Lisowska,  Avrupa'da bilinen adı: Roxelana.

Hürrem Sultan Osmanlı padişahı I. Süleyman'ın eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir. Bir Osmanlı padişahı ile niköe2hla evlenen ilk kadın olma ayrıcalığını taşımaktadır.
Hürrem Sultan, Topkapı sarayında özel bir eğitime tabi tutuldu. Hem güzelliği ve zekası hem de becerisiyle Sultan Süleyman'ın dikkatini çekmeyi başardı.

Hem haremdeki kadınlar hem de sarayın ileri gelenleri arasında kendine iyi bir yer edindi. Hürrem Sultan saraya getirildiğinde Kanuni
Sultan Süleyman'ın Manisa valisiyken birlikte olduğu Mahidevran Sultan'dan Mustafa adlı bir oğlu vardı.

Şehzade Mustafa'nın
Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılmaktaydı. Bu da Mahidevran Sultan'ın Valide Sultan olacağı anlamına gelmekteydi. Oysa Hürrem Sultan her açıdan Mahidevran Sultan'ın önüne geçti.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a 1 kız, 4 erkek çocuk doğurdu. En büyük oğlu Şehzade
Mehmet tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadelerdir.

Hürrem Sultan kızı Mihrimah Sultan'ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirip Vezir-i Azam ile bir ittifak oluşturdu.

Devlet yönetiminde çok etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar.

Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder