Tanzimat Edebiyatı Genel Özellikleri ~ AyQo Blog

31 Ocak 2012

Yazan AyQo

Tanzimat edebiyatının birinci döneminde sanat toplum içindir anlayışı benimsenmiş ve buna uygun eserler verilmiştir.

2.ci döneminde ise sanat sanat içindir anlayışı benimsenmiş ve bu dönemde bu anlayış doğrultusunda eserler verilmiştir.
1-) Tanzimat dönemi sanatçıları doğu kültüründen kopamamış batı kültürünüde tam olarak benimseyememiş olmalarından dolayı bir kavram ve düşünce karmaşasına düşmüşlerdir.
2-) Tanzimat dönemi sanatçıları kendi imkanlarıyla özel eğitim görmüşler ve yabancı dil öğrenmişlerdir.
3-) Tanzimat sanatçılarının çoğu avrupayı görme imkanı bulmuş böylece batı kültürü ve dünyayı yakından tanımışlardır.
4-) Tanzimat özellik birinci döneminde hürriyet , eşitlik , adalet , hukukun üstünlüğü gibi kavramları ve düşünce anlayışını benimsemişlerdir. Eserlerinide halka anlatmaya çalışmıştırlar.
5-) Tanzimat birinci dönem sanatçıları toplumu eğitmek , bilgilendirmek amacı taşıdığı için sanatlarını birer araç olarak kullanmaya çalışmışlar. Buna karşılık belli alanlarda branşlaşma yerine her alandan biraz bilgi edinmek ve bunları anlatmak için uğraşmışlardır.
6-) Tanzimat sanatçıları hem düşünce olarak hemde yazdıkları eserlerde halkı batılılaştırma amacını ön planda tutmuşlardır.
7-) Tanzimat 1.ci dönem sanatçıları eserlerde ikinci dönem sanatçılarına göre dilde sadeleşme anlayışına önem vermişlerdir.
8-) Tanzimat döneminde düz yazı türlerinin edebiyatımıza girmesiyle birlikte düşünceye dayalı anlatıma önem verilmiş , cümleler kısalmış , noktalamalara önem verilmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder