Çocuklarda Okul Korkusunu Yenmenin Yolları ~ AyQo Blog
  • Ücretsiz Mobil Chat ScriptiÜcretsiz chat sitesi açabileceğiniz bir script yazmak istedim.
  • LOL İtibar Puanı KasmaDünyanın en çok oynanan ve takip edilen oyunu LOL konusunda söylemek istediğim birkaç şey var.
  • Online Anti-Virüs Tarama ve Koruma SiteleriFirmalar arası rekabet sonucu ortaya çıkan çevrim içi veya Online tarama sisteminizi korumaya yardımcı olabilecek düzeyde.
  • Çoklu Skype Açma Programsız (Resimli Anlatım)Windows live'dan kalan bir alışkanlıktır Messanger'de çoklu oturum açmak.
  • PHP Youtube Bot YapımıPHP ile Youtube'dan video bilgilerini çekme işlemini çok basit kodlarla anlatacağım.
1 2 3 4 5

25 Ocak 2012

Yazan AyQo


Çocuklar için ilk sosyalleşme kurumu olan okul, aynı zamanda çocukların ilk korku unsurlarından da biri. Öğrencilerin çeşitli bahanelerle okula gitmek istememesi, okulda huzursuz olması ve bazı hastalık belirtileri göstermesine ‘okul fobisi’ deniyor.

Okul Korkusu Yaşayan Öğrenci Bu Belirtileri Gösteriyor
Genellikle anneye çok bağımlı bir çocuğun aniden anneden ayrılmasıyla ortaya çıkan bu durum, çocukta mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesine neden olur. Bu şikayetler genellikle pazar akşamı yatmadan önce ve pazartesi sabahı görülür. Eğer anne-baba çocuğun bu durumu karşısında endişelenir ve onu okula göndermezse bu davranış alışkanlık haline gelebilir.
Okul Fobisi Depresyona Dönüşebilir!
Okul korkusuna bağlı olarak çocukta uyku problemleri ve alınganlık görülebilir. Çocuğun bir süre sonra okula gitme ve ödevlerini yapma konusunda umursamaz tavırlar sergileyebileceği, ilerleyen dönemde okul fobisinin ağırlaşarak depresyona dönüşebileceği unutulmamalıdır.
Anne-Babanın Tutumları Çok Önemli
Anne ve babanın çocukla olan ilişkisinin aşırı bağımlı olması okul korkusunun nedenlerinden biridir. Çocuğun sürekli endişe duyan bir aile içinde yaşaması, her istediğinin yapılması ve sürekli huzursuz bir aile düzeninde yaşaması da okul korkusuna sebep olan başlıca nedenlerdir.
Nedeni Okuldaki Ortama Bağlı Olabilir
Öğretmen baskısı, öğrencinin okul ortamında başaramadığı ya da anlamadığı dersler konusunda eğitmen tarafından aşırı tepki gösterilmesi, uygun olmayan sınıf düzeni, arkadaş çevresinin alay etmesi gibi durumlar öğrencinin okul fobisini geliştirerek depresyona girmesine sebep olabilir.
Okuldan Kaçma İsteği Neden Gelişir?
Okuldan kaçma durumunda öğrenci okul korkusu duymaz, herhangi bir şikayet belirtmez fakat saldırgan tavırlar sergiler. Bu tip öğrencinin öğrenme potansiyelinin genelde düşük olduğunu belirten uzmanlar okul ortamını sıkıcı bulan ve disiplin suçları fazla olan uyumsuz öğrencilerin okuldan kaçtığını hatırlattı.
Aile içerisindeki huzursuz ortam ve aşırı baskıcı aile kurallarının ve okuldaki eğitmen tutumunun öğrenciyi olumsuz etkilemesi okulu sevmeme, okuma isteğinin olmaması ve okuldan kaçmada en etkili sebepler. Ayrıca okulun yakın çevresinde internet kafe, bilardo salonu gibi mekânların bulunması da çocuğa daha eğlenceli gelerek okuldan kaçmasına neden olur.
Ebeveynlere Büyük Görev Düşüyor
Çocuk okul korkusu yaşıyor ve okula gitmek istemiyorsa okula gitmesi sağlanmalı fakat kesinlikle şiddet ve baskı uygulanmamalı. Öğrenci, okul eğitiminin faydaları hakkında açıklayıcı bilgiler verilerek ikna edilmelidir.
Aile içindeki bireylerin çocuğa bu konuda yardım etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, anne ve babanın çocukla ilişkisinde aşırı bağımlı bir tutum sergilememesi, çocuğun birey olması için ortak davranışlar içine girmesi gerektiğini vurguladı.
Okula giderken anne ve babanın endişelenmesinin çocuğu daha da korkutacağı unutulmamalı, çocuğun okul arkadaşları ile daha fazla zaman geçirmesi sağlanmalıdır.
Çocuğun Okuldan Kaçmasını Nasıl Önleyebiliriz?
Çocuğu okula gitmeye teşvik edin ve kaçma nedenlerini öğrenmeye çalışın.
Okuldaki rehber öğretmenle görüşün ve ortak bir iletişim dili geliştirin.
Çocuğun arkadaş ortamını ve madde eğilimini kontrol edin.
Agresif tavırlar sergiliyorsa ona sakin yaklaşın.
Anne ve baba olarak aile içindeki iletişimsizliğinizi çocuğunuza yansıtmayın.
Eğer sorunları bu şekilde de çözemiyorsanız çocuğun mutlaka bir psikolojik yardım almasını sağlayın ve gerekirse anne baba olarak siz de destek alın.

0 yorum:

Yorum Gönder