Türkçe Karakter Sorunu Çözümü Notepad++ ~ AyQo Blog
  • Ücretsiz Mobil Chat ScriptiÜcretsiz chat sitesi açabileceğiniz bir script yazmak istedim.
  • LOL İtibar Puanı KasmaDünyanın en çok oynanan ve takip edilen oyunu LOL konusunda söylemek istediğim birkaç şey var.
  • Online Anti-Virüs Tarama ve Koruma SiteleriFirmalar arası rekabet sonucu ortaya çıkan çevrim içi veya Online tarama sisteminizi korumaya yardımcı olabilecek düzeyde.
  • Çoklu Skype Açma Programsız (Resimli Anlatım)Windows live'dan kalan bir alışkanlıktır Messanger'de çoklu oturum açmak.
  • PHP Youtube Bot YapımıPHP ile Youtube'dan video bilgilerini çekme işlemini çok basit kodlarla anlatacağım.
1 2 3 4 5

29 Aralık 2011

Yazan AyQo
Türkçe karakter sorunu bir çoğunuzun başını ağrıtan bir durum.Notepad++ programı ile türkçe karakter hatalarına tek tuş ile çözüm getirebiliyoruz.
Türkçe karakter hatalarının nedeni, türkçe karakterleri tanımayan editörler ile düzenleme yapmamızdan kaynaklanıyor. Notepad++ programı Kodla (UTF-8 without BOM) özelliği ile türkçe karakterleri tanıma fonksiyonu katarak, türkçe karakter sorunlarını ortadan kaldırıyor.
Yapmamız gereken Notepad++ programını kuruyoruz. Ardından düzenlemek istediğimiz dosyayı sağ tıklayarak Edit with Notepad++(Notepad++ ile düzenle) kısmına giriyoruz.
Resimde de gördüğünüz gibi Biçim > Kodla (UTF-8 without BOM)-(UTF-8 bomsuz olarak kodla) seçeneğine tıklıyoruz. Dosyamızda türkçe karakterler varsa;
Resimde de görüldüğü üzere hata verecektir. Hatalı alanları türkçe karakter kullanarak tekrar yazınız ve dosyayı kayıt ederek FTP’ye atınız. Artık türkçe karakter hatası almayacaksınız.

0 yorum:

Yorum Gönder