Bilgisayarınız Daha Hızlı Açılsın ~ AyQo Blog
  • Ücretsiz Mobil Chat ScriptiÜcretsiz chat sitesi açabileceğiniz bir script yazmak istedim.
  • LOL İtibar Puanı KasmaDünyanın en çok oynanan ve takip edilen oyunu LOL konusunda söylemek istediğim birkaç şey var.
  • Online Anti-Virüs Tarama ve Koruma SiteleriFirmalar arası rekabet sonucu ortaya çıkan çevrim içi veya Online tarama sisteminizi korumaya yardımcı olabilecek düzeyde.
  • Çoklu Skype Açma Programsız (Resimli Anlatım)Windows live'dan kalan bir alışkanlıktır Messanger'de çoklu oturum açmak.
  • PHP Youtube Bot YapımıPHP ile Youtube'dan video bilgilerini çekme işlemini çok basit kodlarla anlatacağım.
1 2 3 4 5

30 Ekim 2011

Yazan AyQo
Bilgisayarınız yavaş açılıyor veya sizin istediğiniz sürede açılmıyor ise aşşağıdaki küçük ipuçlarını uygulayarak daha hızlı açılan bir bilgisayara kavuşabilirsiniz.


Virüslerin bilgisayarınıza girmesine izin vermeyin/Engel olun.
Siz farkında olmadan sisteminize sızabilecek virüsler bulunmaktadır. Bunların sisteminize yani bilgisayarınıza bulaşmasını engelleyin. Bunun için güncel bir antivirüs programı edinerek yola koyulabilirsiniz. Antivüris programı ile belirli aralıklarla bilgisayarınızı taratmalı ve sıksıkla güncellemelisiniz.Sisteminizin açılışıyla çalışan programları kapatın.
Bilgisayarınızın güç tuşuna yani açma tuşuna bastıktan sonra, bilgisayar açılana kadar sizin ayarladığınız programlarda bir yandan açılmaya başlayacaktır. Bu durumda sistem bir çok programı birden başlatmaya çalışacaktır. Böylece sistem varsayılan hızından daha yavaş açılacaktır."Başlat > Çalıştır > msconfig"yaparak başlangıçta çalışan programları düzenleyebilirsiniz. Bunun için "Soluto veya Ccleaner" adlı küçük yazılımları da kullanabilirsiniz.

Etkisiz donanımları devre dışı bırakın.
Kullanmadığınız veya işe yaramayan donanımların bulunması Windows'un yavaş başlamasına neden olur. Aygıt yöneticisi yardımıyla kullanmadığınız donanımları kaldırabilir veya geçici süreliğine devre dışı bırakabilirsiniz.

Sabit IP Kullanın.
Sistemin her açılışında yeni bir IP almak istemesi uzun sürebilir. Ağ bağlantı ayarlarına girerek sabit bir IP Belirlerseniz sistem her açılışta yeni bir IP almayacak böylece daha hızlı açılacaktır.

Fazla ve kullanmadığınız yazı tiplerini silin.
Sisteminizde kullanmadığınız yüzlerce veya onlarca yazı tipi varsa sisteminizin geç açılma nedenlerinden biride bu. Sisteminizin geç açılmasını sağlayan en büyük faktörlerden biride fazla yazı tipi olmasıdır. Yazı tiplerini "Denetim Masası > Yazı tipleri" dosyasına girerek bulabilirisiniz. Daha sonra kullanmadığınız yazı tiplerini seçerek "Sakla" seçeneğini işaretleyin. Gerektiği zamanlarda seçeneği kaldırarak yazı tipini kullanabilirsiniz.

BIOS Ayarları
PC'nizin BIOS ayarlarını değiştirerek sadece sabit disklerin kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Geriye kalan CD ve diğer medya araçları gözardı edileceğinden ufakta olsa bir hızlanma söz konusu olacaktır.

Daha fazla bellek
Bilgisayarı hızlandırmanın en kalıcı çözümlerinden biride yüksek RAM kullanmak. Eğer bütçeniz yetiyorsa daha fazla RAM alarak sisteminizi hızlandırabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder